×
خانهتماس با ماتهران میدان انقلاب- ابتدای کارگر شمالی- کوچه رستم- پلاک21- واحد 2- انتشارات آناطب021-66462856-66462799
x - »
اخبار علمی و پزشکی
پارسینه - علمی و پزشکی
عواملی که باعث بروز عفونت ادراری می شوندعفونت ادراری در کودکان یک بیماری نسبتا شایع است؛ به طوری که 3 تا 5 درصد دختران و یک درصد پسران عفونت ادراری را تجربه می کنند. عفونت ادراری به علت وارد شدن میکروب به مجاری ادرار ایجاد می شود. چنان چه عفونت فقط مثانه را درگیر کند عفونت مثانه یا سیستیت است و اگر کلیه را درگیر کند، میکروب های ایجادکننده عفونت میکروب های موجود در دستگاه گوارش هستند.
4 عامل افزایش دهنده
سن
عفونت ادراری در پسران زیر یک سال و دختران زیر 4 سال شایع تر است.
ختنه نکردن پسران
ختنه نشدن پسران نیز عامل مستعدکننده دیگری است ...
پارسینه - علمی و پزشکی
دشمنان دندان های خود را بشناسیدبسیاری از مواد غذایی معمولی که جزئی از رژیم غذایی روزانه ما هستند و علاقه ی زیادی به خوردن آن ها داریم، در حقیقت برای سلامت دندان های ما بسیار مضر هستند.
بسیاری از مواد غذایی معمولی که جزئی از رژیم غذایی روزانه ما هستند و علاقه ی زیادی به خوردن آن ها داریم، در حقیقت برای سلامت دندان های ما بسیار مضر هستند.
در ادامه به مواد غذایی می پردازیم که دندانپزشکان به خاطر ضرر زیادی که این مواد برای سلامت دهان و دندان دارند، آن ها را کمتر مصرف می کنند.
پاپکورن
حتماً برایتان پیش آمده وقتی که با لذت مشغول خوردن پاپکورن بودید ...
باشگاه خبرنگاران جوان - علمی و پزشکی
نکاتی مهم برای سلامتی چشم در هنگام کار با رایانهبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ، اگر طولانی مدت پشت کامپیوتر می نشینید، پلک های خود را مرتب به هم بزنید. با این کار جریان اشک در چشم های شما برقرار می ماند و مانع از خشکی چشمان شما می شود. شما باید پس از هر 10 دقیقه استفاده از رایانه، پلک های خود را به هم بزنید.
صفحه نمایشگر رایانه خود را طوری قرار دهید که نور پنجره یا چراغ در آن منعکس نشود. زیرا انعکاس نور از صفحه نمایشگر و وارد شدن آن به چشم آزاردهنده و خطرناک است.
بیشتر بخوانید
تشخیص بیماری قلبی با کمک عکس سلفی؟!
نور محیط را طوری تنظیم کنید که از بالای سر به محیط بتابد. ...
باشگاه خبرنگاران جوان - علمی و پزشکی
6 نکته مهم برای کنترل آلرژی فصلی در پاییزبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، تقریباً چیزی به فصل پاییز نمانده است تا به خوبی خودنمایی کند و زیبایی های خود را به رخ بکشد اما با یک تفاوت که در کنار تمام زیبایی هایش ممکن است خطرناک هم باشد. زیرا ما شاهد شیوع ویروس کرونا در کنار کووید 19 خواهیم بود. همچنین حساسیت ها و آلرژی های مختلف فصلی را هم به همراه خواهیم داشت.
در فصل پاییز شاهد ظاهر شدن ویروس آنفلوانزا بودیم که با خود خطرات زیادی به همراه داشت و شرایط را برای همه سخت و دشوار کرده بود. امسال هم شرایط بسیار پیچیده تر از قبل خواهد بود زیرا هنوز واکسن قطعی برای از بین بردن ویروس کرونا ...
باشگاه خبرنگاران جوان - علمی و پزشکی
بررسی رویکردی جدید برای ترمیم ساختار و عملکرد قلب آسیب دیدهبه گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، پژوهشگران پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی و دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری یک دیگر موفق به تولید بستری از ماتریکس خارج سلولی قلبی شدند که برای مهندسی بافت قلب مناسب بوده و امکان بهبود شرایط کشت سلولی را فراهم خواهد کرد.
بیماری های قلبی عروقی نخستین عامل مرگ و میر در سطح جهان هستند. یکی از بیماری های مهم قلبی اختلال عملکرد عضله قلب یا همان سکته قلبی است که منجر به نقص در فعالیت قلب و در نهایت، مرگ می شود. تنها درمان ممکن برای این اختلال پیوند قلب یا استفاده از ابزار های مکانیکی حمایت کننده از فعالیت بطن چپ قلب است ...
روزنامه همشهری - علمی و پزشکی
نتایج موفقیت آمیز آزمایش یک داروی دیگر برای درمان بیماران بستری کرونابه گزارش همشهری آنلاین داروی آکتمرا که با نام روآکتمرا هم در بازار موجود است، و در اصل برای درمان آرتریت روماتوئید (بیماری التهابی مفصلی) تایید شده است، توانست در یک کارآزمایی بالینی مرحله سوم در چندین کشور شامل آمریکا توانست احتمال نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی یا مردن را در بیماران کووید-19 بستری 44 درصد کاهش دهد.
این داروی ضدالتهابی با نام ژنریک توسیلیزومب، قبلا در یک کارآزمایی بالینی جداگانه مرحله سوم در بیماران بستری شده دچار ذات الریه شدید مربوط به کووید-19 نسبت به دارونما تاثیر سودمندی را نشان نداده بود. ...
باشگاه خبرنگاران جوان - علمی و پزشکی
باقی ماندن بلندمدت علائم کرونا در بدن بهبودیافتگانبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان ، به دلیل آنکه زمان کمی از شیوع ویروس کرونا در جهان می گذرد، دانشمندان هر روز ابعاد جدیدی از رفتار آن را روشن می کنند. هم اینک شمار مبتلایان به این ویروس در جهان از مرز 30 میلیون نفر گذشته است و از این میان، 950 هزار تن جان خود را از دست داده اند. سازمان جهانی بهداشت می گوید تب، سرفه خشک، خستگی، از دست دادن حس بویایی و چشایی و بثورات پوستی از جمله رایج ترین علائم ابتلا به کرونا هستند. تحقیقات دانشمندان مختلف تایید کرده است برخی علائم کرونا حتی پس از بهبودی نیز از بین نمی رود و در بیماران باقی می ماند ...
افکار نیوز - علمی و پزشکی
مبارزه با ترس و نگرانی در مراحل مختلف زندگیبه گزارش افکارنیوز ،
آیا سالهاست با ترس و نگرانی از مراحل مختلف زندگی، بزرگ شده اید؟ شما تنها نیستید. تحقیقات نشان داده که احساس ترس، اضطراب عمومی و عصبی شدن با افزایش سن بیشتر و بیشتر می شود. این احساسات منفی ممکن است از جهات زیادی خود را نشان دهد. شما ممکن است در مورد آینده مالی خود، یک بیماری و یا آسیب دیدگی و تغییرات جدیدی که در جهان بوجود می آید مانند شرایطی که کووید19 ایجاد کرده، نگران یا مضطرب باشید.
مدیر یکی از بخش های خدمات فوق درمانی در بیمارستانی در آمریکا در این باره می گوید: مردم از زندگی روزمره خود هراس بیشتری دارند تا اتفاقات و وقایع نوظهور ...
پارسینه - علمی و پزشکی
تاثیر میگرن بر رابطه جنسی چگونه است؟میگرن بر روی هر جنبه ای از زندگی می تواند تاثیر بگذارد، از رابطه عاشقانه و صمیمیت. تحقیقی که در این زمینه انجام شد حدود یک چهارم از بیماران اعلام کردند که تعداد دفعات برقراری رابطه جنسی و کیفیت آن تحت تاثیر میگرن قرار گرفته است. حتی 5 درصد از بیماران گفته اند که میگرن باعث جدایی و اتمام رابطه شده است.
اما قرار نیست به همین شکل ادامه پیدا کند. می توانید با انجام اقدامات زیر تا حدی به زندگی عادی خود بازگردید.
تاثیر بیماری میگرن بر بدن
علائم میگرن عبارتند از: تهوع، استفراغ و حساسیت به بو، نور، صدا و حرکت و لمس. به مزیت های برقراری یک رابطه جنسی کامل و خوب فکر کنید ...
اقتصاد آنلاین - علمی و پزشکی
لب هایتان درباره سلامتی بدنتان چه می گویند؟به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از نمناک، لب های انسان ، از بیش از یک میلیون پایانه عصبی برخوردار است و بسیار حساس تر از نوک انگشتان او هستند و نیاز به مراقبت ویژه ای دارند. بعضی اوقات لب ها می توانند در مورد مشکلات جدی ای که ممکن است سلامتی شخص را تهدید کنند به او خبر دهند و بنابراین باید به شرایط لب ها توجه کافی داشته باشیم. علاوه بر چشم ها، لب ها هم می توانند آینه سلامتی فرد باشند و در این قسمت، 8 ویژگی بر روی لب ها که می توانند نشان دهنده ی مشکل در سلامتی شخص باشند آورده شده است.
8 چیزی که لب هایتان در مورد سلامتی تان به شما می گویند 1. وجود ترک در گوشه دهان: ...
واحد مرکزی خبر - علمی و پزشکی
سندروم شانه یخ زدهشانه یخ زده، وضعیتی است که باعث سفتی و درد در مفاصل شانه می شود. نشانه ها و علائم نوعا به تدریج شروع و در طول زمان بدتر می شود و در طول یک تا سه سال درمان خواهد شد. ریسک ابتلا به شانه یخ زده در صورتی که تحت عمل جراحی پستان برداری یا حمله قلب قرار بگیرید افزایش می یابد.
درمان شانه یخ زده مستلزم تمرینات حرکتی است و گاهی اوقات کورتیکواستروئیدها وداروهای بی حس کننده به کپسول مفصلی تزریق می شوند. درصد کمی از موارد، جراحی آرتروسکوپی ممکن است برای شل کردن کپسول مفصلی صورت گیرد تا بتوانند آزادانه حرکت کنند ...
باشگاه خبرنگاران جوان - علمی و پزشکی
کدام گروه از افراد در معرض بیماری کبد چرب قرار دارند؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ،سید موید علویان در بیان علل کبد چرب گفت: کم تحرکی، شهرنشینی، مصرف غذا های آماده مانند فست فودها، استفاده از نوشابه های قندی از جمله علل ایجاد کبد چرب است.
فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد استرس ها را از دیگر علل ایجاد بیماری کبد چرب اعلام کرد و گفت: عوامل ژنتیکی هم در ایجاد بیماری نقش دارند و با مداخلات می توان تاثیر این عوامل را به طور چشمگیری کاهش داد.
بیشتر بخوانید
چه افرادی سرطان گوارش می گیرند؟ 40 درصد ایرانی ها دچار کبد چرب هستند ...
برترین ها - علمی و پزشکی
کبد و نکاتی درباره بازیابی سلامت آنعصر ایران: کبد اندام بزرگی است که در قسمت بالا سمت راست شکم قرار دارد. کبد وظایف مختلفی را بر عهده دارد که برای حفظ سلامت انسان اهمیت دارد.
به نقل از "هلث لاین"، از جمله وظایف کبد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
سمزدایی. کبد در تجزیه داروها، الکل، و دیگر مواد مضر برای پاکسازی آنها از خون نقش دارد.
تولید صفرا. کبد ماده ای به نام صفرا تولید می کند که به گوارش چربی ها و جذب ویتامین های موجود در غذاهای مصرفی شما کمک می کند.
ذخیره انرژی. کبد می تواند گلوکز اضافه را به شکل گلیکوژن ذخیره کند که در زمان نیاز به انرژی اضافه دوباره به گلوکز تبدیل می شود. ...
پارسینه - علمی و پزشکی
در روز های کرونایی، به جنگ ترس های خود برویدآیا سالهاست با ترس و نگرانی از مراحل مختلف زندگی، بزرگ شده اید؟ شما تنها نیستید. تحقیقات نشان داده که احساس ترس، اضطراب عمومی و عصبی شدن با افزایش سن بیشتر و بیشتر می شود. این احساسات منفی ممکن است از جهات زیادی خود را نشان دهد. شما ممکن است در مورد آینده مالی خود، یک بیماری و یا آسیب دیدگی و تغییرات جدیدی که در جهان بوجود می آید مانند شرایطی که کووید19 ایجاد کرده، نگران یا مضطرب باشید.
مدیر یکی از بخش های خدمات فوق درمانی در بیمارستانی در آمریکا در این باره می گوید: مردم از زندگی روزمره خود هراس بیشتری دارند تا اتفاقات و وقایع نوظهور ...
الف - علمی و پزشکی
جهش های ویروس کرونا چگونه است؟به گزارش ایسنا به نقل از دیلی میل، تجزیه و تحلیل های صورت گرفته توسط متخصصان انجمن سلطنتی لندن نشان داد که هیچ یک از تغییراتی که تاکنون در کد ژنتیکی کروناویروس ایجاد شده، باعث شدیدتر و عفونی تر شدن ویروس نشده است.
این یافته ها برای پزشکان و اپیدمیولوژیست ها اطمینان بخش است چرا که نشان می دهد افرادی که قبلا به "کووید-19" مبتلا شده اند، از ابتلای مجدد محفوظ می مانند.
همچنین امید است که وقتی واکسن کووید-19 در دسترس قرار گرفت، برای طولانی مدت موثر خواهد بود.
سایر یافته های این مطالعه ثابت می کند که کروناویروس به طور طبیعی در خفاش ها تکامل یافته و مقصر ساخت آن آزمایشگاه های چینی ...
باشگاه خبرنگاران جوان - علمی و پزشکی
چگونه وسایل الکترونیک را ضدعفونی کنیم؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ،به دلیل همه گیری کووید-19 در سراسر دنیا مشاغل بیشتر به صورت دورکاری درآمده، اما در بعضی از مشاغل لازم است افراد در محل کار حضور یابند. در هردو صورت برای انجام کار ها باید به طور مکرر از لپ تاپ یا رایانه استفاده کرد. یکی از روش های انتقال ویروس کرونا تماس دست ها با سطوح آلوده و سپس لمس صورت با همان دست های آلوده است.
به همین دلیل لازم است لپ تاپ و وسایل الکترونیکی در منزل و محیط کار به طور مرتب و اصولی ضدعفونی شوند. پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و موسسه تحقیقات سلامت با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ دادند که چگونه باید ...
پارسینه - علمی و پزشکی
تعداد دفعات نزدیکی به طور طبیعی چقدر است؟اما گاهی دیدگاه غلط درباره تعداد دفعات نزدیکی طبیعی به عنوان محرکی برای افزایش دفعات آن عمل می کند. معمولا مردان برای رضایت همسرشان در این شرایط، از دارو ها و مکمل ها استفاده می کنند در حالی که روش های بسیار موثرتری نیز در این زمینه وجود دارد. با اطلاع از تعداد دفعات طبیعی نزدیکی، دید زوجین به رابطه جنسی تغییر کرده و می توانند بهتر به مسائل زناشویی خود بپردازند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رابطه جنسی کلیک کنید.
تعداد نزدیکی در هفته یا ماه، چیزی نیست که بتوان آن را به طور مشخص بیان کرد. اما بر اساس تحقیقات، یک میانگین طبیعی برای تعداد رابطه در سال وجود دارد ...
خبرگزاری میزان - علمی و پزشکی
وجود علائم حیات در سیاره ناهید؛ از احتمالات تا واقعیتخبرگزاری میزان – دانشمندان به تازگی در جوّ سیاره ناهید شواهدی را کشف کرده اند که می تواند نشانه وجود حیات در دومین سیاره منظومه شمسی به شمار برود.
گروهی از دانشمندان با انتشار نتایج تحقیقات خود در 2 مقاله گزارش دادند که با استفاده از تلسکوپ های قوی در جوّ سیاره ونوس آثار گاز فسفین را مشاهده کرده اند.
در صورت انجام مطالعات بیشتر و اثبات این موضوع، دانشمندان به دنبال آثار حیات در این سیاره خواهند بود.
اگرچه ستاره شناسان گفته اند که هنوز درباره یافته خود اطمینان ندارند، اما نشانه هایی از نوعی زندگی میکروبی عجیب را در ابر های اسید سولفوریکی جوّ ناهید مشاهده کرده اند. ...
عصر ایران - علمی و پزشکی
مشکلات گوارشی و مغزی در پی مصرف خودسرانه داروکارشناس مسئول پیشگیری از اعتیاد در محیط کار وفضای مجازی سازمان بهزیستی گفت: مصرف خودسرانه دارو علاوه بر اعتیاد و وابستگی، تاثیرات بدی در دستگاه گوارش و همچنین در مغز ایجاد می کند و تاثیر مخربی بر دیگر اعضای بدن دارد، بنابراین باید توجه داشت که چطور و با راهنمایی چه کسی به این تشخیص می رسیم که این دارو برای ما موثر است.
آزاده اولیایی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: گاهی فردی اظهار می کند که 6 یا 7 ماه است که دارو مصرف می کند درحالیکه این دوره درمان با آن دارو، صرفا برای یک ماه بوده است. بنابراین به هیچ عنوان دارویی را نباید خودسرانه مصرف کرد. ...
واحد مرکزی خبر - علمی و پزشکی
تولید افشانه تنفسی برای بهبود عوارض ریوی کووید - 19به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کهگیلویه وبویراحمد، مدیرعامل شرکت داروسازی جابرابن حیان گفت: این دارو که با نام تجاری پی اچ آر 160 و به صورت اسپری به بازار عرضه شده است می تواند طی سه تا پنج روز عوارض ریوی ناشی از بیماری کووید 19 نظیر سرفه و تنگی نفس را ازبین ببرد.
آقای مصطفی صفاری افزود: این دارو بر پایه دارو های گیاهی و به دست متخصصان ایرانی در شرکت دانش بنیان طعام اسرار ساخته شده و در شرکت داروسازی جابرابن حیان به تولید انبوه رسیده است.
وی با بیان اینکه افشانه پی اچ آر 160 نخستین داروی موثر در درمان بیماری کرونا است که با این مشخصات و به صورت افشانه در جهان تولید می شود ادامه ...